Žmonės mėgsta interpretuoti įvykius kaip jiems patinka, todėl ir istorinė vieno žmogaus pakarimo diena gali virsti visų švenčiama Fejerverkų diena, o po kiek laiko transformuotis į milžinišką demonstraciją – Milijono kaukių maršas Londone kvietė permainas.

Fejerverkų naktis Londone

Kiekvienais metais Lapkričio 5-ają Britanijoj švenčiama Gajaus Fokso arba laužų naktis. 1605 metais šią dieną turėjo išlėkti į orą parlamentas su visais lordais ir karaliumi Jokūbu I. G.Foksas buvo vienas iš katalikų sąmokslininkų, norėjusių nugalabyti protestantą karalių. Po pavykusio sąmokslo sostas būtų atitekęs Jokūbo devynmetei dukrai princesei Elžbietai, kuri turėjo valdyti kaip katalikė. Valdžiai buvo pranešta apie būsimą pasikėsinimą ir Foksas, kuris buvo atsakingas už sprogdinimą, buvo prikirptas su įkalčiais – 36 parako statinėmis rūsyje po parlamentu. Už tėvynės išdavimą vargšelis, kaip ir kiti jo bendrai, buvo nuteistas myriop – pakariant, nuskandinant ir galiausiai ketvirčiuojant. Nuo to laiko britai švenčia, šiandienos terminais sakant, neįvykusį teroro aktą sudegindami Gajaus Fokso “čiūčelą” ant laužo.

Tačiau Gajus Foksas lyg feniksas atgimė iš pelenų XXI amžiuje. Pamenate filmą “V – tai Vendeta” (“V for Vendetta”)? Apie ateities Britaniją, valdomą fašistų, su kuria kovoja “teroristas”, V. Broliai Wachovskiai savo filme pateikia aliuzijas į XXI amžiaus pradžios realijas – G.W.Busho vykdomą politiką, tuo tarpu komikso autorius Alanas Moore’as sėmėsi idėjų iš Geležinės Ledi valdymo laikotarpio. Jūs, be abejo, esate matę V dėvėtą Gajaus Fokso kaukę, kuri tapo Anonymous judėjimo simboliu. 2008 metais jie surengė kiberatakas prieš Scientologų bažnyčią ir taip tapo pasauliniu fenomenu. Protestų metu prieš šią sektą žmonės dėvėjo būtent šias kaukes.

“Anonymous” – skaitmeniniai robinhudai

Kas po velnių tie Anonymous? Tai decentralizuotas judėjimas, neturintis lyderio, vadovaujantys labiau idėjomis nei direktyvomis. Anonymous gerbėjai-palaikytojai juos vadina laisvės kovotojais arba skaitmeniniais robinhudais. Savo veiklą pradėję kaip internetiniai kiberpokštininkai jie siekia pakeist pasaulį “įsiveldami” į politinius procesus. Palaikydami Wikileaks, jie surengė kiberatakas prieš pastarosios organizacijos “nedraugus” – PayPal, MasterCard bei Visa. Ženkliai prisidėjo prie Arabų Pavasario, nuo Tuniso iki Jordanijos. Nuverčiant gerajį Egipto diktatorių Mubaraką ir ekscentriškajį Kadafi. Surengė atakas prieš homofobiškas organizacijas nuo bažnyčių JAV iki Ugandos valstybinių institucijų. Anonymous užsipuolė Niujorko vertybinių popierių biržą, įrengė palapinių stovyklą prie Londono vertybinių popierių biržos. Jie atakavo vaikų pornografijos puslapius Darknete (tamsiajame internete), apie kurio egzistavimą tikriausiai nežino jūsų mamos. Anonymous akcijos buvo surengtos prieš Izraelio kariuomenės puslapius. Jie paskelbė karą “kukliajam klanui” – KKK, siekdami identifikuoti politikus JAV ir Didžiojoj Britanijoj, priklausančius šiai organizacijai. Taip pat šių haktivistų atakos buvo nukreiptos prieš Valstijų policiją, kurios pareigūnai nušovė juodaodžius, sukeldami masinius neramumus. Jungtinės Karalystės Anonymous nariai 2013 metais Londone bendradarbiaudami su labdaros organizacijomis pradėjo operaciją “Saugi žiema” – padėdami benamiams  išgyventi gatvėje, suteikdami jiems drabužių bei vykdydami maitininimo akcijas. Ši idėja buvo įgyvendindinta taip pat JAV ir Turkijoje.  “Operacija Saudi” buvo nukreipta prieš vahabistinį Saudi Arabijos režimą, manoma, kad prie to rankelę prikišo Iranas. Po Charle Hebdo žudynių paskelbė karą ISIS, al-quadai ir kitiems teroristams. Po kruvinojo 13-tojo penktadienio Paryžiuje jie vėl paskelbė karą Islamo valstybei, šį kartą totalų. Tik vengiama atakuoti putinistinę Rusiją, velniai žino kodėl? Tiesiog pamąstymas konspirologams…

Milijono kaukių maršas – 18 tūkstančių žmonių laukia pradžios

Kur čia lenkiu? Šias metais jau trečią kartą, visame pasaulyje buvo rengiamas Milijono kaukių maršas (Million Mask Marsh) inspiruotas Anonymous aktivistų. Pirmojoj akcijoj 2013 metais dalyvavo 400 pasaulio miestų – nuo Vašingtono iki Londono, nuo Rio iki Tokijo. Teko sudalyvauti praeitais metais vykusiame marše, tad nutariau pratęsti tradiciją. Vieni eina pasižiūrėti ralio, o aš kitokio šou. Maršo tikslas – protestuoti prieš valdžios mėginimą kontroliuoti internetą, jos nepagarbą migrantams, neturtingiesiems, senjorams ir neįgaliesiems, valdžiažmogių tarnavimą stambiajam kapitalui. Anonymous kvietė prisijungti visus, kurie nori permainų! Sudalyvauti renginyje pareiškė norą apie 18 000 žmonių (remiantis Facebook’o statistika). Maršas turėjo prasidėt šeštą valandą vakaro Londono širdyje – Trafalgaro aikštėje.

Bastausi po gatves siekdamas prisijungti prie maršo

Užgriuvę darbai ir transprto kamščiai man sutrukdė atvykti į renginio pradžią. Paskambinau draugams ir sutarėm susitikti prie Parlamento aikštės, kurioje oficialiai turėjo baigtis maršas. Man atvykus niekaip nepavyko su jais susisiekti. Galiausiai jie mane informavo, kad randasi Lesterio aikštėje. Mus skyrė tik mylia ir nepereinamas šalmuotųjų kordonas. Policijos pajėgos išskaidė protestuotojus į mažesnes grupeles, kad galėtų kontroliuoti jų judėjimą. Valdžia pasimokė iš praėjusių metų pamokos. Mano draugai buvo nublokšti šiaurėn. Kaip žinia, Lesterio aikštė – tai Britanijos kino Meka, kurioje vyksta pasaulinės filmų premjeros, o žmonės tenais susirenka nuo pat ryto belaukdami savo dievaičių! Kaip vėliau girdėjau iš žiniasklaidos, protestuotojai bandė sužlugdyti naujausios “Bado žaidynių” serijos pristatymą. Še tau, tikrasis plebsas pasikėsino į kino išgalvotajį vaidinanti holyvudino milijonierių 🙂 Su išsklaidytais protestuotojų likučiais patraukiau link Viktorijos stoties, kur ir susitarėm susitikti.

Sulaukiu dar vieno skambučio, keičiame susitikimo vietą. Nauja lokacija – St James’o parkas. Žygiuoju tenais. Išlendu Bekingemo rūmų pašonėje, prie karalienės durų. Policija apjuosusi prieigais, žmonių vienas kitas. Iš nugaros pasiekiu policijos kordonus. Pirma linija – raitoji policija, tarp jų “šunininkai” ir tolėliau pėstininkai. Lengvai pereinu gyvasias užtvaras. Ir pagaliau susitinku su savo gauja. Jie atėjo su išsklaidytais protestuotojais į galutinį tikslą, kuris nebuvo įtrauktas į oficialų maršrutą, Bekingemo rūmų prieigas. Žinoma, jie buvo saugiai atkirsti nuo monarchės rezidencijos. Žmonės jai perduoda linkėjimus, šūkaliodami:”Fuck the queen”. Jei ir buvo namie, kažin ar ji tai girdėjo. Turistai, lyg nieko nežinodami, ramiausiai važinėjasi išnuomotais dviračiais. Vienas vaikinukas, įsitaisęs tarp policijos ir protestuotojų, sėdi ramiai po stulpu ir kažką rašo. Aplink zuja fotografai. Kažkas mėto kiaušinius į policininkus.

Miljono kaukių maršas - Million Mark March in London 2015 - plebejus.com

Miljono kaukių maršas – Million Mark March in London 2015 – plebejus.com

Nusiimk kaukę po 23 val arba būsi areštuotas

Susirinkusi margaspalvė publika – nuo kostiumuotų klerkų iki žalio jaunimėlio, pasidabinusių Gajaus Fokso kaukėmis (nuo klasikinių iki juodų). Pamatau ir rimtų vyrukų su slidininkų kaukėmis, bet jų mažuma, šie nusiteikę nesibičiuliauti su policija. Galiausiai policijai pabosta šis cirkas ir ji paleidžia raitąją kavaleriją raudonuoju karalienės kilimu (šios gatvės asfaltas raudonas) iš paskos jai seka pėstininkai. Aš su draugais ramiausiai pasitraukiu iš įvykio vietos. Nutupiame parke pavakaroti.

22:50 prieinu prie pareigūno ir mandagiai paklausiu, kur čia artimiausia parduotuvė. O šis man ir sako, nusiimk kaukę. Mano veidas atviras, ji tiesiog pūpsojo ant mano galvos. Policininkas man praneša, kad po 23:00 valandos už tai galiu būti areštuotas. Susirinkusieji Trafalgaro aikštėje buvo apie tai informuoti – bėgančia eilute ant Nacionalinės Galerijos sienos. Gajų Foksą mikliai paslėpiu rankinėje. Šou baigėsi.