Ir pagaliau Majamis! Traukinių stotis didumo kaip Papilės (vieno iš seniausių Žemaitijos miestelių). Sveiki atvykę į Lotyniją, dvikalbiai užrašai prie tualetų duoda tai suprast. Florida, kadaise atimta iš ispanų, šiuo metu yra rekolonizuojama jų ir vietinių palikuonių iš Pietų Amerikos, taip vadinamųjų latinos. Dykynė. Iki miesto n kilometrų, bet nereikia skubėt – palaukit autobuso ir jis jus nuveš kiton stotin, iš kurios jau galėsit pasiekti miestą.

Majamis dar prieš amžių buvo mažytis prekybos taškas, šiandien išaugęs į Didyjį Majamį, kuris suvalgė aplinkinius miestus bei miestelius ir išpampo iki 5 milijonus turintį metropolį. Tokia jau tų didelių miestų dalia. Makdonalde darbuotojai niekur neskuba, o tiesiog mėgaujasi savo darbu. Čia jums ne Londonas, mielieji. Anglijos sostinės transporto sistema visa galva lenkia kurortinį megapolį, turintį vos keletą metro linijų. Tad visą parą važiuojančio viešojo transprto taip pat nesitikėkite. Tačiau dienos metu (nuo penktos ryto iki vidurnakčio) jus maloniai nustebins miesto centre (downtown’e) kursuojantis nemokamas vieno arba dviejų vagonų elektrinis traukinukas. Tokiais tikriausiai esatę keliavę kuriame nors pasaulio aerouste.

DSC_0918 (720x1280)

Palanga močiučių, taip kadaise gargaliavo viena lietuviška popgrupė. Seniai girdėjau gandą, kad Amerikos senjorai parduoda savo namus ir išsikrausto į saulėtają Floridą, sulaukti savo saulėlydžio. Juk čia saulė šviečia ištisus metus. Tiesą pasakius nemačiau tų senjorų rezervatų Majamyje, vadinasi ne ten basčiausi. Tačiau jei turite noro ir atliekamų šlamančiųjų, galite pasiimti turą ir jus praplukdys pro turčių getą, kur stūkso jų ištaigingos vilos, gal pamatysite net Alą Pugačiovą. Tik neieškokit Tonio Montanos namų, jie kitoj Amerikos pakrantėj. Ach tie filmai, Holyvudas susuka žmonėms galvas dažnai.

Sakoma, kad Majamis milionierių miestas, nors būstą ten galima įsigyt pigiau nei Londone, viskas gi priklauso nuo jūsų kišenės gylio. O paprasti žmogeliai eina į paprastus prekybos centrus, kuriuos saugo paprastos moteriškės ir ne tik, su paprasčiausiais pistoletais. Ginkluotosius taip pat sutikau ir metro stotyse manydamas, kad tai policija, o jie tebuvo eiliniai apsauginiai.

Ne visi latinai kalba tik ispaniškai, kai kurie bendrauja ir angliškai. Štai vienas benamis maloniai nustebino savo žiniomis apie Lietuvą. Jis sakė, kad verkė kai sužinojo apie mūsų paskelbtą nepriklausomybę nuo Tarybų Sąjungos 1990 metais, nepamiršdamas paminėti ir Landsbergo. Buvau politkorektiškas ir netaisiau apsišvietusio pašnekovo. Šis žmogus tiki, kad jo šalis – Puerto Rikas vieną dieną taip pat bus nepriklausomas! O dabar ši sala išlieka JAV kolonija – protektoratu. Okupuotos tautos supranta viena kitą!?

Jei esate Laisvės salos mylėtojai, griekas neužsukti į Mažają Havaną. Juk iki Kubos ranka paduot, kuria Majamis alsuoja. Čia Fidelio nedraugai sukasi savo restoranėliuose, o Kiaulių karo veteranai suka cigarus. Vargelis jums jei nemokat ispaniškai, bet visada jums padės bendražmogiškoji tarptautinė gestų kalba. Ir įsigiję kontrabandinį cigarą už juokingus 10 centų, pražygiuokite Lotynų žvaigždžių alėja, lyg būtumėte L.A mindžiodami telenovelų marijas ir chuanus. Jei bijote nuotykiauti vieni, šokite į “hop – on, hop – off” autobusą, jis praveš jus pro rajoną ir jūs galėsite ramiai klausytis litanijų per savo ausines.

Kitas, paplūdimio gyventojas, baltasis stiklinėm balkšvom akim su amžinu “Stebuklingo miesto” įdegiu rekomenduoja nuvaryti į netoliese esantį Holywood’ą. Tenais vyksta nuogalių orgijos ir nesibaigiantys tūsai. Pasaulinio lygio didžėjai pastoviai suka vinilus ir vargu ar lankosi Holokausto muziejuj.

Vasara baigiasi rudenį, o Majamyj ji nesibaigia niekados, bet ateina metas palikti “Lotynų Amerikos sostinę”. Pabėgti iš šių subtropikų traukiniu ne taip paprasta, jei traukiate į Vakarus. “Pabėgimas į Amerikas” – Šiaurės, Centrinę ar Pietų vyksta oro keliu. Skrisdami su biudžetinėm avialiniom (tokiom kaip “Spirit”) nepamirškit, kad bagažas jums gali kainuoti pusę ir daugiau skrydžio kainos. Rankinė turi atitikti amerikietiškus standartus, ne europietiškus, gerbiamieji, jie antijankiški – ne tokie jau platūs kaip Amerikos keliai. Oro uoste pareigūnas kariškai muštruoja keleivius eilėje prieš patikrą, jus apieškos iki paskutinio siūlelio. Jie gi nežino, kad jūs neparskridot iš Kolumbijos. Taip atrodo vietinis skrydis, gal tik taip nutinka antram latinų mieste Valstijose. O mes į Šiaurę dumsim, vaikystėj Mauglio neprietelius skalambijo iš TV ekrano. Ir “Spirit’o” (Dvasios ar Ugninio Vandens, kaip kam patinka) plieno sparnai nulakina mane Atlanton.

@merika kelionės prasidėjo su “Niujorko Times Square niekas filmų nefilmuoja”, tęsėsi “Washingtone pilna ant dolerių pavaizduotų memorialų”, o kas žino, kokia kita stotis?