Amerika. Kiekvienas esame susidarę savo stereotipus apie “ją” – pabuvoję ten ar matę tik per TV ekraną, knygų puslapiuose ar draugų, giminių pasakojimuose. Aš ją pirmą kart ”išvydau” močiutės giminės 30-tųjų vestuvinėse nuotraukose. Tikriausiai tuo pačiu metu pradėjau žiūrėti laidą ”Amerika su Michailu Taratuta” per vieną iš dviejų tarybinių TV kanalų. O po to prasidėjo ”Beverly Hills 90210”, ”Santa Barbara” ir t.t.

Man Amerika – tai Džeko Keruako “Kelyje” šalis. Kitiems – tai yra hip-hopo Tėvynė, pankroko lopšys, ar tik tuščio Holywoodo atspindys. Kiekvienas turim savo Ameriką, kurios iš mūsų niekas neatims. Tau reikia brolyti / sese nukakt ten, kad pasakytum kas Ji…

Grįžkime į dabartį. Taigi šiais laikais nuskristi į Ameriką nebėra misija neįmanoma. Ypač mums palaimintiems lietuviams, kuriems nereikia vizos. Galima ”suskraidyti” – pirmyn ir atgalios už juokingus 200 svarovskių, tiesa, ne iš Londono, bet iš Oslo. Jums tokį šansą suteikia ”Norwegian” avialinijos. Greitoj ateityj sužinosim už kiek “Raynieriškės” bogins tenais. Na, o iki Norvegijos nuskristi iš Londono ar Palangos čia jums ne į Dubajų, tikrai nereikia storos piniginės ar platininės kortos, jums pasakys kiekvienas lietuvis biudžetininkas, keliaudamas minimalistiniu būdu.

Kadaise Amerika emigrantams iš Europos atsiverdavo Elio saloj, mūsų dienomis tai dažniausiai JFK aeruostas, na arba kitas mažesnis Niujorko oro taškas. Nors tu ir turi teisę įvažiuoti į JAV, viskas priklausys nuo pasienio pareigūno sprendimo, jei nepatiks tavo fizionomija – skrisk velniop atgalios Europon ar kitan kraštan, iš kur atsibeldei.

Pirma kapitalizmo pamoka. Išėjus iš oro uosto galbūt jus pasitiks pažįstami ar giminės, na jei tokių neturite, tai būtinai geranoriški ”dušmanai”, kurie pasiruošę jus nuvešti bet kur už atitinkamą atlygį. Kaip žinia visuomeninis transportas visame pasaulyje yra pigesnis už privačią iniciatyvą. Taigi už garbės ratą, kuris apsuka 6 iš 8 JFK terminalų, jūs ”suplosite” $5, kol pasieksite metro stotį. O tada vuo lia – už $2.75 visos jūsų Niujorko stotys 24 valandas per parą. Na aišku, jei kai kurios neuždarytos arba remontuojamos. Mažas pastebėjimas – per pastaruosius 15 metų Niujorko metro pabrango net $1.50, šis faktas gyvenantiems n metų Londone lietuviams sukels tik šypsnį.

Rūkoriams. Skrendant per Atlantą, lėktuve bloką “Marlboro” galite nusipirkti už varganus $50 – nusileidus ant žemės, Didžiajam Obuolyj būsit laimingiausias žmogus pasaulyj nusipirkęs pusiau – legalų ”pokelį” už $10 atvežtą iš pietinių valstijų.

Niujorkas – Pasaulio sostinė!!! Ir kaip žinia visose sostinėse kainos yra ”užlaužtos”. Jei jums pasiseks, kaip jūsų tarnui, šių eilučių autoriui, jūs praleisite naktelą už £28.4 hostelyj, ne bet kur, o Manhetene su 70% nuolaida. Man sakė, kad Londzėj panašios kainos, turbūt jie teisūs, juk apsistojau dviviečiam ”liuksuse”. Aišku Brooklyn’e ar Harlem’e bus pigiau, bet kas jums svarbiau – saugumas ar prestižas, a? Visad galit pasiieškot savo varianto hostelworld’e 🙂 Įlipu į spintą, tfu t.y. liftan, kuriam telpa tik du Aušvico gyventojai. Patenku kambarin, kuris nematė remonto nuo 50-tųjų, tokį potyrį apturėjau tik Kipre, bet aš gi už puskilometrio nuo Centrinio parko, o ne už 4 kilometrų nuo Viduržiemio jūros.

DSC_0502 (720x1280)

Vaizdelis iš hostelio

Jei jus gąsdina Oxford street’as per Kalėdas, neikit į centrinį Manhetaną niekada, bo patirsit tą patį anti-katarsį. Šios gatvės gali jus išvest iš proto, pats mačiau ne vieną beprotį jose. Čia jums brolyčiai ne Londons. Ir, beje, Times Square niekas filmų nefilmuoja, tam senų seniausiai naudoją tą žalią ekraną. Protu nesuvokiama, kad būtų išvaikyti turistai iš viso pasaulio dėl kažkokios tai Holywudo filmo scenos 🙂

DSC_0510 (1280x720)

Times Square

Kiekvienas miestas turi savo aurą! Kiekvienas turi savo simbolius!!! Kas Jums Niujorkas? Laisvės statula, amžinatilsiai Dvyniai, Empire State dangoraižis, o gal kas kita? Man tai – Dakota House t.y. Apartments. Tai buvo ”first point” kurį norėjau išvyst tarp tūkstančių kitų. Kadais ten gyveno mano dievukas, kurį nušovė psichas laikydamas rankoj knygą ir revolverį, kurį jis taip pat laikė savo dievuku. Prieš daugelį metų parašiau, kad knygos žudo, kai jos pakliūna į fanatikų rankas. Ši nekalta knyga buvo ”Rugiuose prie bedugnės” (dar tarstelsiu apie ją žodelį vėliau), beprotis buvo Čiapmanas ir to psicho ne-dėka mes netekom Džono. Imagine! Lennon’o. Draugai, jums čia Amerika, ne Europa, tad jokios padėkos ženklo nepamačiau tenais, tik benamis man parodė, kur įvyko nelaimė 1980…

Bet nenukabinkit nosies mielieji, o užsukit į priešais esantį Centrinį parką ir ten Žemuogių pievelėj/laukuos galit išreikšt pagarbą Džonui.

Draugužiai mano, netikėkit Holyvudu, kur rodoma kai bičai geria alų popieriniuose maišuose Niujorke – tai fikcija. Tai nelegalu. Jie semia visus, net naivius turistus, išrašydami standartines baudas už $25. Na o jei ponulis nusišlapinsit ant šventos Niujorko žemelės, tai undercover’iai išrašys jums $50 ”bilietą”, jei nesiruošiat mokėt galit užsukt teisman. Kaip pasakė didysis Keruakas: “Amerikos policija paskelbė psichologinį karą tiems amerikiečiams, kurie nekiša jiems panosėn visokių įspūdį darančių popiergalių ir nebaugina jų. Išsigelbėjimo nėra. Vargšai turi susitaikyt, kad tie užknisantys neurastenikai visą gyvenimą neduos ramybės” [Kelyje: Originalus ritinys]

DSC_0498_1 (1280x720)

Manhetano ir Bruklino tiltai

Paplavinėjus porą dienelų po Naujo Svieto sostinę, t.y. Naujajį Amsterdamą, kadais taip vadintą olandų, o anglų pervadintą į Naująjį Jorką, tenka rinktis šmutkes ir judėti pirmyn, t.y. į pietus. Palieku Niujorką, jausdamasis lyg Kolfieldas, tas fikcinis herojus, visos Amerikos maišto šauklys iš “Rugiuose prie bedugnės”.

Kelionės takas veda į kitą @merika kelionės stotelę: “Washingtone pilna ant dolerio pavaizduotų memorialų”.